HIIT edzés – Mitől olyan hatékony?

Rengeteg egyéb elnevezése van még: intervallum edzés vagy tréning, köredzés, metabolikus edzés, High Intensity Training azaz HIT edzés vagy teljesen az erre a módszerre alapozó crossfit.

Tehát mi is az a HIIT? Egy rövid de robbanás szerűen intenzív szakaszok és rövid pihenők ciklikus ismétlődésén alapuló mozgásforma.

Ha másként nézzük, gyakorlatilag bármilyen mozgást végezhetsz HIIT módszer alapján. Vegyük a futást, vagy kocogást. (Ha kardio futó gépen csinálod még látványosabb lesz az eredmény). A szokásos reggeli kocogásunkat végezhetjük úgy is, hogy a nyugdíjasoknak való 7-8 km/órás sebesség helyett sétálunk 5-6 km/órával, majd sprintelünk 1 percet (12-15 km/óra), majd megint 2 perc szünet. A kalória felhasználás kb. a duplája lesz, így fogyókúrához sokkal hatékonyabb. Ráadásul kevesebb idő kell hozzá és változatosabb is.

HIIT edzés mik az előnyei?

Hátrányok

 A HIIT edzés története

A magas intenzitású tréninget először Peter Coe, a világhírű atléta Sebastian Coe édesapja alkalmazta fia felkészítésekor. Az ő eredményességét látva beszállt a német Woldemar Gerschler és a svéd Pe-Olof Astrand. Az ifjabb Coe végül 200 méteres sprinteket futott 30 mp pihenőkkel a felkészülése alatt. A következő nagyobb fejezet a japán Izumi Tabata nevéhez fűződik, aki 20 mp-es ultra intenzív szakaszok közt 10 mp pihenést engedélyezett. Ezután szinte vég nélkül érkeznek az újabb formulák, ahol az intenzitás, az intenzív mozgás időtartam és a pihenő idő váltakoznak.

A videóban látható, hogy mennyire eredményes volt az új edzésmódszer. Sebastian Coe gyakorlatilag állva hagyta a teljes mezőnyt, ami a középtáv futásban merőben szokatlan volt.

HIIT edzésterv kezdőknek

Egy pár gyakorlat végrehajtása és az idő amíg csinálni kell.

Így csináld helyesen a burpee-t

HIIT edzés otthon

Aki otthon szeretné kipróbálni, annak itt egy kőkemény 15 ill. 20 perces tréning.

15 perces otthoni HIIT edzés, eszköz nélkül

20 perces otthoni HIIT edzés, eszköz nélkül

Címkék: , , ,
Tovább a blogra »